Mennyi ideig fog tartani a nyílászárók cseréje?
Legtöbb esetben egy nyílászáró cseréje 1-2 óra alatt megtörténik, ennyi időre van szükség rendszerint a bontástól az utolsó csavar behúzásáig. A helyszíni felmérés során munkatársaink pontosabb információt tudnak adni a munka várható időigényéről. Ha új beépítésről van szó, és nem nyílászárócseréről, a folyamat sokkal gyorsabb, nagyjából fél órát vesz igénybe.
Függ-e a nyílászárók cseréje az időjárási körülményektől (pl:télen)?
Téli időszakban sokan kivárnak az ajtó- és ablakcserével – pedig ebben az évszakban ha lehet, sokkal nagyobb szükség van a jól hőszigetelő nyílászárókra, mint tavasszal… Pedig a nyílászárók cseréje a téli hónapokban is elvégezhető. Szakembereink nagyjából 15-20 percre hagyják nyitva az ablakot, így a lakás kihűlésétől sem kell tartani – ez egy alapos szellőztetés ideje…
Van lehetőség a nyílászárók saját beépítésére?
Igen, bár szintén nem javasoljuk, több szempontból sem. Egyrészt áraink tartalmazzák a beépítés költségét, ha ezt a Vevő saját maga szeretné elvégezni, azzal csupán minimális költségmegtakarítás érhető el. A nyílászárócsere speciális, szakmunka, ahol az eredményt és végső soron az Ön komfortérzetét is alapvetően meg fogja határozni a kivitelezés gondossága. Munkatársaink mindegyike több éves tapasztalattal rendelkezik, megbízható, jó szakemberek.
Hogyan készüljek fel a nyílászárók cseréjére?
A nyílászárók cseréje előtt néhány apróbb lépést akár Ön is el tud végezni – ezzel is gyorsítva a tényleges szerelést. Így érdemes a portól védendő tárgyakat más helyiségekben elhelyezni, vagy ha erre nincsen mód, műanyag fóliával letakarni. A nyílászárók hozzáférhetőségét biztosítani (elpakolni, elhúzni a székeket, asztalokat, stb). A szereléshez 1,5-2 méter általában szükséges. Ahogy minden másban is, szükség esetén ezekben a lépésekben is munkatársaink a segítségére lesznek. Kérjük, ez irányú igényét előre jelezze felénk!


Miért fontos a műanyag nyílászárókat rendszeresen karbantartani?
A műanyag nyílászárók úgy vannak tervezve, hogy hosszú évekig, akár évtizedekig képesek zavartalanul, tökéletesen szolgálni az otthonunkat. A karbantartás nem igényel túl nagy erőfeszítést – néhány évente egyszer 15-20 percet, azonban ezzel akár jelentősen is megnövelhetjük a nyílászáró élettartamát, hosszabb távon időt, energiát és pénzt spórolhatunk meg.
A karbantartás híján az ablak átengedheti a kinti zajt, romolhat a szigetelés hatékonysága, és a bezárása, kezelése is nehézkessé válhat. Rontja a komfortérzetet, növelheti a fűtésszámlát – végső soron kialakulhat ugyanaz az állapot, amiért a cserét megejtettük.
Mit NE használjak a műanyag nyílászárók karbantartásakor?
Ne használjon maró vegyszereket, illetve maró hatású alapanyagokból készült tisztítószereket. A nyílászáró profilok fényét tompíthatja, ha súrolószerrel mossa át azokat, ezért a szemcsés tisztítószerek használata sem javasolt.
Mikor érdemes szakember segítségét kérni a karbantartáshoz?
A rendes karbantartási ciklusokon kívül rendszeres időközönként (4-5 évente) érdemes nyílászáró szerelő szakemberrel is felülvizsgáltatni a műanyag ajtók és ablakok állapotát, ezzel egy sor “lappangó” probléma akuttá válása előzhető meg. Különösen fontos a nagy igénybevételnek kitett nyílászárók, elsősorban az erkélyajtók szakértői felülvizsgálatát megejteni. Az erkélyajtók vasalata rendkívül költséges, drága alkatrész – egyes darabok ára akár a 100.000 forintot is meghaladhatja. A rendszeres ellenőrzéssel, szervízeléssel elkerülhetjük a vasalat idő előtti kopását vagy meghibásodását.
Milyen karbantartási igénye van a műanyag nyílászáróknak?
Normál működés közben alapvetően a nyílászárók három eleme “szorul” rendszeres karbantartásra:
- A profilt (az ajtó keretét) nedves, mosószeres ronggyal vagy szivaccsal kell áttörölni.
- A vasalatot, különösen a mozgó alkatrészeket száraz ecsettel ajánlott portalanítani. A mozgó részek évente egyszer ajánlott olajozni (lehetőség szerint műszerolajjal).
- A szigetelő tömítést szilikon alapú tisztítószerrel ajánlott ápolni
Az egyedi méretekért felszámítanak felárat?
Nem. Üzletpolitikánk szerint: “minden méretet cm-re gyártunk felár nélkül”.
Mit tartalmaz az árajánlat?
Az általunk adott árajánlat tartalmazza:
- felmérést és árajánlat készítést
- régi nyílászárók kibontását
- régi nyílászárók és törmelék elszállítását
- a teljes nyílászárót, minden tartozékával (komplett tok szerkezet, üveg, merevítés, gumírozás, vasalat és kilincs)
- új nyílászárók beépítését
- Áfát
- Szállítási díjat
Az árainkban a vállalt 5 év garancia is beleértendő – rendeltetésszerű használat mellett bekövetkező, esetleges meghibásodásokat a cégünk újabb díjak nélkül vállalja. Ez azt jelenti, hogy nem kell tartania rejtett költségektől, a garanciális javítás valóban garanciális javítást jelent, nincs kiszállási díj, szervíz költség, stb.
Mi az a hibásműködtetés-gátló?
Egy olyan vasalati elem, amely meggátolja, hogy az ablakszárny bukó állásból, nyíló helyzetbe állításakor a felső sarokpántról a szárnyat “leemeljük” (“kifordul a sarkából”. Ennek hiányában ez előfordulhat, nem kevés bosszúságot okozva a felhasználónak.
Mi az a résszellőző vasalat?
Egy olyan vasalati funkció, amikor az ablak kilincsének állításával az ablakszárnyat néhány milliméterre elemeli a tokprofiltól. Ezzel biztosítva némi légcserét a helyiségben. Ez adott esetben elegendő lehet, szellőztetéshez, illetve a magas páratartalmú levegő kicseréléséhez a lakásban.


Mit jelent a K (U) tényező a nyílászárók mellett?
Az U (régebbi jelölésekben K) tényező leegyszerűsítve az ajtók hőszigetelési képességét mutatja meg. Pontosabban fordítva: a hőáteresztő képességet méri, de mivel itt a kisebb a jobb (nem szeretnénk, hogy a hő “elszökjön”), ezért a mutatószámokat is fordítva kell értelmezni – minél kisebb az értéke, annál jobb hőszigetelést jelent.
Ha fizikából jók vagyunk, akkor érteni fogjuk a technikai magyarázatot is. A mutató mértékegysége W/m2K, azaz azt mutatja meg, hogy 1 m2 felületen 1 kelvin fok hőmérséklet differencia hatására hány watt energia távozik el.
Végül arra érdemes még figyelni, hogy két különböző értékes is szokás megadni. Az UG az üveg, míg az UW a teljes nyílászáró hőáteresztő képességét jelenti.
U (vagy K) = 1.0 a magyar éghajlati viszonylatok közt kitűnő hőszigetelést jelent, 2.0 feletti érték már problémákra utal.
Milyen hanggátlást biztosít a műanyag ajtó, ablak?
A hanggátló tényező legnagyobb részt az üvegezéstől és kisebb részben a választott profiltól is függ. Amennyiben a zajcsillapítás kiemelt szempont (például forgalmas csomópontok mellett levő lakások esetén), kérjük ezt jelezze munkatársaink felé a felmérés során!
Mit jelent a beépítési mélység?
A beépítési mélység a profil tulajdonképpeni vastagságát jelenti, ami a légkamrák számával nagyjából egyenes arányban nő. Ablakainkat például választható, 70 vagy 82 mm-es profilokból gyártjuk. Ez azért fontos, mivel a nagyobb beépítési mélység jobb statikai tulajdonságokkal rendelkezik, emellett nem elhanyagolható szempont, hogy a hő és hangszigetelő képessége is javul.
Mi a helyzet a penészedéssel?
A lakásokban számos tényező miatt keletkezik pára: a mindennapi tevékenység, emberi lélegzés, sütés-főzés, növények locsolása mind-mind valamennyit hozzátesz a párához. Ezt észre sem vennénk, ám a kicsapódott pára penészedéshez vezethet. Az ajtók és ablakok felülete rendszerint jóval hidegebb a környezet hőmérsékleténél, ezért különösen “veszélyeztetettnek” számítanak a pára kicsapódás és a penészedés szempontjából.
A műanyag nyílászárók esetében a közel tökéletes szigetelés és légmozgás (szél) zárás ugyan előnyös tulajdonság, a penészedésre mégis rásegít. Emiatt szereljük a nyitható nyílászáróinkat kétfokozatú résszellőztetővel, melynek segítségével megszabadulhat ettől a problémától.
Egyéb kérdések
Van lehetőség bontás nélkül nyílászárót cserélni?
Igen erre is van lehetőség. Általában azoknak ajánljuk, akik nem szeretnék bontás útján eltávolíttatni ablakaikat. Ilyen esetekben a régi tokba helyezzük be az új nyílászárót, amely a tok és az üveg miatt jelentősen javul az ingatlan élettani hatása, kellemesebb komfortérzet, és jobb hőszigetelés érhető el. A régi tokot festéssel, gipszkartonos borítással vagy, ún. “L”-profilos takarással újítjuk meg.
